Szerző
Carine de Boissezon, az EDF (francia multinacionális villamosenergia-szolgáltató) igazgatója szerint: „Az EU a Zöld Megállapodásnak köszönhetően tíz évvel előrébb jár a zöld ipari forradalomban. A tét most az egészségünk, a vállalkozásaink versenyképessége, a jóllétünk és a szuverenitásunk. Ahol van lehetőség az intelligens egyszerűsítésre, ott finomítsuk a szabályozást, de tartanunk kell magunkat a kijelölt úton, és büszkének kell lennünk rá, hogy érvényesítjük vezető szerepünket, normáinkat és jövőképünket. Ha nem mi, akkor ki? Ha nem most, akkor mikor? Ha van akarat, van út is!”
Már szó volt több szakmai és pénzügyi véleményről, vállalati felmérésről az Omnibus kapcsán, de mostanra közel kétszázan közös nyilatkozatra szánták el magukat. Köztük olyan nevek is felmerülnek, mint az IKEA, EDF, Erste, Allianz, WBCSD, hogy csak néhányat emeljünk ki.
198 aláíró, köztük 84 befektető és pénzügyi intézmény, 29 vállalat, 42 szolgáltató, valamint 43 támogató szervezet adott ki 2025. július 1-én közös nyilatkozatot, amiben hangsúlyozza az EU fenntartható finanszírozási keretrendszer megőrzésének fontosságát. A fenntarthatósági jelentéstételre, az átállási tervekre, az éghajlati célokra és a vállalati átvilágításra vonatkozó szabályok kulcsfontosságú alapot jelentenek az EU gazdasági és fenntarthatósági céljainak eléréséhez. Végrehajtásuk javítása prioritás.
Az átláthatóság és a felelős üzleti magatartás előmozdításával ezek a szabályok elősegítik a versenyképességet és a növekedést, valamint a hosszútávú értékteremtést és a későbbi megtérülést a befektetők számára. Azok a vállalatok, amelyek végrehajtják az EU fenntarthatósági szabályait, valószínűleg ellenállóbbak, jobban felkészültek a fenntarthatósággal kapcsolatos kihívásokra és lehetőségekre, és jobban képesek ezeket a tényezőket kommunikálni a befektetők és más pénzügyi érdekelt felek felé.
Az Omnibus I egyszerűsítési kezdeményezés keretében a nyilatkozatban felhívják a figyelmet a befektetőkre, bankokra, más pénzügyi intézményekre és vállalatokra, amelyek támogatják a Vállalati Fenntarthatósági Jelentéstételi Irányelv (CSRD) – amelyet az Európai Fenntarthatósági Jelentéstételi Szabványok (ESRS) és a Vállalati Fenntarthatósági Átvilágítási Irányelv (CSDDD) is alátámaszt – alapvető elemeinek megőrzését.
A CSRD/ESRS és a CSDDD elengedhetetlen az EU tágabb fenntarthatósági, növekedési és versenyképességi céljainak eléréséhez. Hozzájárulnak a beruházások átirányításához a Tiszta Ipari Megállapodás céljait támogató technológiák és ágazatok felé. Megerősíthetik az uniós tőkepiacok harmonizációs erőfeszítéseit is, a Megtakarítási és Beruházási Unióban foglaltaknak megfelelően.
A nyilatkozat aláírói úgy vélik, hogy a szabályozási egyszerűsítés a fenntarthatósági szabályok lényegének vagy az EU-szerte működő vállalkozások számára nyújtott jelentős előnyeinek veszélyeztetése nélkül is elérhető, például következő ajánlások révén:
-
- Az ESRS egyszerűsítése oly módon, hogy megőrizze a CSRD kettős lényegességi megközelítését, amely kiterjed a környezeti, társadalmi és vállalatirányítási témákra, és biztosítja az interoperabilitást a nemzetközi szabványokkal és keretrendszerekkel (beleértve az ISSB-t, a GRI-t és a TNFD-t).
-
- A több mint 500 alkalmazottat foglalkoztató vállalatok bevonása a CSRD hatálya alá, összhangban az egy évtizeddel ezelőtt elfogadott nem pénzügyi közzétételi irányelv (NFRD) hatályával. Ez biztosítja a szabályozási folytonosságot az NFRD szerint jelentő vállalatok, valamint a CSRD szerint már jelentést tevő vagy jelentésre felkészült vállalatok számára. Végül egy 2-4 éves fokozatos bevezetési időszak alkalmazható, amely az 1000 alkalmazott feletti vállalatoktól kezdődik.
-
- Biztosítani kell, hogy az értéklánc-korlát lehetővé tegye a fenntarthatósági információk konstruktív cseréjét a befektetők és a vállalatok között.
-
- A CSDDD alapvető elemeinek védelme és a kockázatalapú vállalati kellő gondosság fenntartása, az ENSZ üzleti és emberi jogi irányelveivel és az OECD irányelveivel összhangban.
-
- A CSDDD keretében fenn kell tartani a vállalatok számára azt a követelményt, hogy olyan éghajlatvédelmi átállási terveket fogadjanak el, amelyek tudományosan megalapozott célokat tartalmaznak, a CSRD-vel összhangban lévő közzétételekkel. Tisztázni kell azt a követelményt, hogy ezeket a terveket „a legjobb erőfeszítések megtételével végre is kell hajtani”, amelynek kifejezetten az eszközökre, nem pedig az eredményekre vonatkozó kötelezettségre kell utalnia. További részletekért lásd a nyilatkozat mellékletét (10. oldal).
Összefoglalva, a felelős vállalkozásoknak és befektetőknek egyértelmű és stabil politikai környezetre van szükségük ahhoz, hogy hozzájáruljanak az EU versenyképes és fenntartható gazdaságra vonatkozó céljaihoz. Az EU fenntartható finanszírozási szabályainak fent felsorolt alapvető elemeinek megőrzése szükséges a növekedés eléréséhez, szükséges átláthatóság és bizonyosság biztosításához, miközben támogatja a dekarbonizációt.
A nyilatkozat kiadását koordináló szervezetek a Eurosif, az IIGCC, a PRI, a CLG és a GRI voltak.
A 84 befektető és pénzügyi intézmény között szerepelnek nyugdíj és egyházi alapok, eszközkezelők (pl. Erste Asset Management, Allianz SE).
A cégek között feltűnik az EDF (Electricité de France), az IKEA, a Nokia, vagy a dán távközlési vállalat, a TDC NET.
Az egyéb támogató szervezetek között a UN Global Compact, a WBCSD (World Business Council for Sustainable Development), vagy a nemrég a cégek körében felmérést készítő #WeAreEurope is.
A teljes nyilatkozat